YÜRÜMENİN FAYDALARI

Ağu 16

YÜRÜMENİN FAYDALARI

Yürümek tüm doktorların tavsiye etmekte birleştikleri aktivitelerden biri.

Yürümek aslında sadece yürümek değil.

Ve aslında herkes için farklı anlamları olan bir eylem. Kimisi için sağlıklı yaşam, kimisi için kaçış, kimisi için yaratıcılık, kimisi için hafifleme. Saymakla bitmiyor. Tam da bu yüzden yürümek bunların hepsi demek.

Yürümek, sadece bir yerden bir yere gitmek gibi bir gayeden çok daha fazlası. Spor amaçlı yürüyenler için bile beklediklerinden çok daha fazla faydası var. Hatta bazı yürüyüşlerin spor yapmakla hiç ilgisi yok. Daha çok aklınızı dağıtmaya, aklınızı toplamaya, bir şeylerden kaçmaya yarar. Biraz yürümek düşünmenizi, hafiflemenizi sağlar. Nietzsche, “Açık havada yürürken doğmayan, şenliğine kasların da katılmadığı hiçbir düşünceye güvenmemeli” der. 

Yürümek, bu yüzden bazen çok şey ifade eder. Eskiler boşuna biraz yürü açılırsın, temiz hava iyi gelir, biraz yürüyelim demezler. Gerçekten silkinip yerinizden kalkar ve o kararı verip yürümeye çıkarsanız, iyi gelir. Hafiflersiniz. Daha berrak düşünürsünüz. Ayaklarınız sizi bir yerlere götürür, aklınız bambaşka yerlere gider. Yürümenin içinde özgürlük vardır.

Çoğumuz büyük şehirlerde yaşıyor, dışarıda çok daha az vakit geçiriyoruz. Bilgisayarlarımıza, tabletlerimize, telefonlarımıza yani aslında koltuklara, sandalyelere yapışık vaziyetteyiz. Kimi zaman beş dakika ara vermek yerine beş dakikada halledebileceğimiz işleri yapıyoruz. Halbuki, her gün sabah, akşam, veya sadece sandalyemizden kalkıp birkaç dakika yürümek bile zihnimiz, bedenimiz, ruhumuz için faydalı.

Peki neden yürümek? Yürümek öncelikle her yaşta, her durumda yapabileceğiniz bir şey. Ve son derece risksiz bir egzersiz çeşidi. Koşanlar orada bir dur diyecektir bize ama, koşmanın yürümeye göre daha fazla yaralanma riski olduğunu bilim insanları söylüyor. Dizlere daha fazla yük biniyor… Dahası, yürümek, herkesin yapabileceği bir şey. Düşünün, ameliyatlı hastaları bile hemen yürütürler, bir sağlık belirtisidir her bir adım.

One comment

  1. H.ömer KILIÇ /

    Sanki ruhum yürüyüşe çıktı.çok güzel bir yazı olmuş.kalemizin daim olsun sıla hanım…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir