PLASTİKSİZ HAYAT

Tem 15

PLASTİKSİZ HAYAT

Plastik dünyanın başındaki en büyük sorunlardan biri. Ancak plastik tüketimimizi azaltarak fark yaratmak mümkün.

 

Kullanışlı, hafif ve ucuz olabilir ama plastik bugün dünyanın başındaki en büyük dertlerden biri. Giderek daha fazla plastik tüketiyoruz ve her geçen yıl daha da fazla plastik üretiyoruz. Her yıl 400 milyon ton plastik üretiliyor dünyada. Uzun bir süre yok olmamak üzere, yeryüzünde biriktikçe birikiyor.

Plastik uzun ömürlü ve dayanıklı olduğu için tercih ediliyor ama tam da bu sebepten dolayı son derece tehlikeli. Plastik yok olmuyor. Üretilen o milyonlarca ton plastik bir şekilde hala dünyada, kütleler ve 5 milimetreden küçük mikro plastikler halinde denizlerde, okyanuslarda, toprakta, havada. Sigara izmariti 5 yıl, plastik torba 20 yıl, plastik bardak 50 yıl, misina ise 600 yıl çözünmeden kalıyor. Her sene yarım trilyon, saniyede 20 bin plastik şişe tüketildiğini düşünürsek, sorunun boyutu daha da iyi anlaşılıyor.

Yok olmayan plastik nereye gidiyor? Okyanuslara ve denizlere senede 8 milyon ton plastik atılıyor. Bir araştırmaya göre bu miktar, plastik dolu bir çöp kamyonunun dakikada bir yükünü okyanusa boşaltmasıyla eş değer. Bu şekilde giderse, 2050 senesine kadar denizlerde balıktan çok plastik olacağı öngörülüyor. 

Okyanusların ortasında neredeyse kara parçası gibi görünen plastik adaların fotoğraflarını görmüşsünüzdür. Bunların en büyüğü Kalifornia-Hawaii arasında okyanusun ortasında bulunan Great Pacific Garbage Patch adlı (evet, adı bile var) plastik ada. Araştırmacılar bu yüzen adada 90 bin ton ağırlığında 2 milyon parça plastik bulunduğunu söylüyorlar. Ancak çok uzaklara gitmeye gerek yok. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF)’in yayınladığı rapora göre Akdeniz’in açık sularını, deniz tabanını ve kıyılarını kirleten atıkların %95’i plastik. Ve bu atıkların kaynağı öncelikle Türkiye ve İspanya. Akdeniz’de yaşayan 134 tür deniz canlısı attığımız plastikleri yiyor. Dünyada her sene 100 bin deniz canlısı plastik yüzünden ölüyor.

Konu plastik olunca haberler kötü, rakamlar akıl almaz boyutlarda. Ancak içiniz tümden kararmasın; güzel gelişmeler de oluyor dünyada. Öncelikle farkındalık arttı, plastik atıklarının doğada nelere sebep olduğunu artık net bir şekilde biliyoruz. Bu sene Avrupa Birliği plastiğe karşı savaş ilan etti, tek kullanımlık plastik kullanımını yok etmek için yasa geliştiriyor. Geçenlerde Kosta Rica 2021’e kadar tek kullanımlık plastiği tamamen yasaklayan ilk ülke olacağını açıkladı. Amsterdam’da bir süpermarket hiç plastik içermeyen yüzlerce ürün içeren bir reyon açtı. Bazı ülkelerdeki marketlerde plastik torbaya yasak geldi. 2011 yılında Avustralya’da ufak bir grup tarafından başlatılan “Plastic-free July (Plastiksiz bir Temmuz) hareketi bugün dünya çapında 150 ülkede, milyonlarca insan tarafından destekleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir